Tie momenty, keď som hrdý na to, že som Slovák

vlajka SRÁno, napriek všetkým nedostatkom, s ktorými naša krajina zápasí som hrdý na to, že som Slovák. Sú dokonca momenty kedy som veľmi hrdý na to, že patrím k tomuto národu. Nie som členom Matice slovenskej, a ani žiadnej inej vlasteneckej organizácie, ale som hrdý, že som Slovák. Hneď aj vysvetlím prečo.

Športové výkony Slovákov

Hoci nie som veľký fanúšik športu, tobôž nie hokeja, bol som veľmi hrdý, keď naši reprezentanti sa stali majstrami sveta v ľadovom hokeji. Mal som vtedy čerstvých sedemnásť rokov a všetko si detailne pamätám ako by to bolo včera.

Skvelý slovenský hokejista Peter Bondra spečatil naše víťastvo nad Ruskom vo finále Majstrovstiev sveta v roku 2002. Rovnako sa teším z úspechov našich krásnych tenistiek Dominiky Cibuľkovej alebo Magdalény Rybárikovej. Ale musím sa priznať, že šport a jeho sledovanie nepatria k mojim top záľubám.

Úspechy slovenských podnikateľov a firiem

Mojou absolútnou srdcovkou sú slovenské firmy a podnikatelia. Napriek všetkým negatívnym správam o konkurznej mafii a mečiarovských privatízéroch a oligarchoch, ktorými nás očkovali a očkujú médiá, treba si všimnúť a vyzdvihnúť tie slovenské podnikateľské subjekty, ktoré svojim inovatívnym prístupom a odvahou čeliť svetovej konkurencii robia dobré meno Slovensku nielen doma, ale aj vo svete. Za mnohé, dovoľte mi predstaviť vám zopár príkladov.

Bez štátnych dotácii či eurofondov vytvárajú v chudobnom regióne desiatky pracovných miest

V hladovej doline Oravského regiónu vyrástla fabrika, ktorá vyvíja a stavia výrobné linky a stroje pre výrobný priemysel po celej Európe a aj za veľkou mlákou. Pán Habovštiak so svojimi spoločníkmi za posledných dvadsať rokov z rodinnej garážovej firmy vyrástli na významného zamestnávateľa v regióne a dávajú prácu dokonca aj cudzincom. Vďaka vynikajúcim jazykovým a odborným znalostiam zamestnancov už v začiatkoch podnikania dokázali získať kľúčových partnerov v zahraničí a vyrásť na významnú firmu v regióne a prinášať pridanú hodnotu a know-how do výrobného odvetvia.

Neboja sa platiť dane a podnikať aj za hranicami Slovenska

Áno, slovenským technologickým firmám ide karta. Rastú obratom, aj počtom. Keďže si uvedomujú malosť slovenského trhu, hľadajú biznisové príležitosti aj v zahraničí a najmä v prostredí internetu. Firmy ako ESET, Sygic a mnohé iné dobre poznáme. Ich „success story“ je fenomenálna.

Z detskej izby do Silicon Valley

Príbeh Michala Trubana som už popísal v staršom článku. Na tomto videu sa podelil ako sa dostal do svetového start-upového inkubátora v kalifornskom Silicon Valley a ako tam získaval ďalšie cenné skúsenosti, ktoré zúročuje vo svojej podnikateľskej a investorskej činnosti.

Slovák, ktorý vytvára zázemie pre digitálnych nomádov z celého sveta

O tom kto sú digitálni nomádi a ako by mohli obohatiť Slovensko píše jeden z nich – Ľubo Jurík. Tento skromný mladý človek zo Slovenska vytvára prostredie, kde nezávislí profesionáli tzv. freelanceri alebo slobodné firmy môžu spolu pracovať a navzájom sa inšpirovať a vo voľnom čase si môžu ísť na pláž zasurfovať a networkovať. 🙂

Viem, že pozoruhodných slovenských firiem a podnikateľov je omnoho viac a toto je len nepatrná vzorka. Ak viete o nejakom ďalšom úspečnom a inšpiratívnom podnikateľskom príbehu zo Slovenska, hoďte link do komentára. Ďakujem!

Podobné mňamky na tomto blogu

Inšpiratívne chuťovky inde na nete

Obrázok slovenskej vlajky prevzatý z Wikipédie pod licenciou Creative Commons.

6 komentárov

 1. Tak trochu ťa z toho „optimizmu“ vyliečim.
  Len také zbežné porovnanie SR a SWISS. Podobné krajiny (veľkosť, …) ale fantastické rozdiely – v neprospech Slopákov, šak čítaj :
  http://countryeconomy.com/countries/compare/slovakia/switzerland
  len jeden riadok (ale prejdi ich fšetky) – priemerný príjem, teda Slopáci sú viac ako 7x h.l.úpejší, … a to Švajčiari ani nie sú členmi EU.
  Asi u teba platí – keď nevieš kde si, nemôžeš zablúdiť !!!!

   1. „a jedného dňa možno predbehneme Švajčiarsko“ = to už vidím 🙂 leda že by vo Švajčiarsku buchla sopka (jawohl žiadna tam nie je) a z celého Švajčiarska by zostal jeden veľký kráter. Asi vtedy by Slovensko malo určutú, veľmi malilinkú šancu že by dohnalo ekonomickú úroveň Švajčiarska. Aj táto šanca by platila len po určitú dobu.

    Povedzme si úprimne od roku 1993 Slovensko nedokázalo NIČ podstatné, slovenská nátura je stále rovnaká (závisť, neprajnosť, zadubenosť, ľahostajnosť, neporiadnosť samozrejme česť výnimkám ak nejaké sú). Keby sem neprišlo tých pár automobiliek ktoré hľadali lacných zamestnancov (rozumej chudákov ktorí im ťahajú nadčasy za 4 € na hodinu áno bol som tam poznám to) tak by nezamestnanosť na Slovensku bola dvojnásobná.

    Momenty kedy som hrdý na to že som Slovák? Bol som srdcom vlasteneckým som pred rokmi nešiel na vojnuv 1993. Tam som videl ako brutálne Slováci ponižovali Slovákov, detailov vás ušetrím samozrejme starí mazáci si robili s nováčikmi psie kusy. Dvaja nováčikovia z našej roty vďaka tomu odišli domov z vojny predčasne s podlomeným zdravím (jeden z nich takmer umrel = slovenskí „mazáci“ ho donútili vyslopať motorové palivo na čo prestal dýchať. Hodili ho do zabudnutej prázdnej izby na posteľ a len úplnou náhodou ho tam našiel zdravoťák ktorý mu dal umelé dýchanie a zachránil mu život).

    Slováci z nášho vchodu? Z 8 bytov a 8 rodín tam žijúcich boli normálne (slušné, bezproblémové) len dve. Tí ostatní sa topili v zlej ekonomike, zúrili, šaleli, nenávideli sa navzájom, ohovárali sa navzájom ako besní. Keď jedna suseda kúpila novú obývačku tí ostatní ju išli zožrať. Sused si vzal na pomoc dvoch opitých kamarátov a riadne sa do nej pustil ako besný.

    A sme pri alkoholizme. Na východe Slovenska si alkohol doprajú už deti v predškolskom veku. Slope sa ale všade asi to nie je vlastnosť Slovákov na ktorú by som bol hrdý ale je to slovenská tradícia ožrať sa a ponahánať manželku a prefackať faganov.

    Ekonomika? Korupcia? Rozkrádanie? Životné prostredie? Kolega Slovák ktorý v práci ohováral kolegu Slováka ale jemu povedal že som ho ohováral ja? Papaláši ktorí viac ako 20 rokov riešia „rómsk otázku“ a „nezamestnanosť“ a „ne-kvalitu potravín“ a nefunkčné „školstvo“ a nevyriešili nič?

    Nevidím dôvod byť hrdý na to že som Slovák. Nehanbím sa za to že som Slovák 🙂 beriem to ako realitu. Byť Slovákom je na štarte do života určitý hendikep (oproti tomu byť Švajčiarom Nemcom Angličanom Nórom Švédom atd) ale na druhej strane je to vždy lepšie ako byť Ukrajincom Indom Rusom Indonézanom Etiópcom Rumunom alebo Číňanom.

    Áno, dá sa žiť aj ako Slovák slušne a dobre. Nezarábam primnoho (1000 € netto mesačne) mám teraz dom dobre si žijem som vcelku spokojný. Mám rád Slovákov aj s ich chybami. A občas som hrdý na niektorého konkrétneho Slováka. Ale nie som hrdý na to, že som Slovák. Som človek ktorý sa zo všetkých síl snaží žiť bez klamstiev. A bez toho, aby niekomu ubližoval. A ak stretnem takýchto ďalších ľudí, budem na nich hrdí bez ohľadu na to či sú alebo nie sú Slováci.

    Ej mor ho!

    1. Zdravím Vás, vitajte na mojom blogu!

     „Dvaja nováčikovia z našej roty vďaka tomu odišli domov z vojny predčasne s podlomeným zdravím (jeden z nich takmer umrel = slovenskí “mazáci” ho donútili vyslopať motorové palivo na čo prestal dýchať. Hodili ho do zabudnutej prázdnej izby na posteľ a len úplnou náhodou ho tam našiel zdravoťák ktorý mu dal umelé dýchanie a zachránil mu život).“
     Ak ste tento incident videli osobne na vlastné oči, nahlásili ste ho vojenskej polícii?

     Ja som nenapísal, že som hrdý na to, že som Slovák „a priori“, ale že sú momenty, keď/stáva sa, že som na to hrdý. Dôvody som, myslím, v článku dostatočne zreteľne, konkrétne a vecne popísal.

 2. Nazdar Marian,

  dobre pises :). Nie sme na urovni Svajciarska, ale preco sa hned porovnavat s najlepsimi? Porovnavajme sa so svetovym priemerom, nech to je objektivnejsie. A v takom porovnani napredujeme. A ako pises, komunisti nas pekne zabrzdili, takze sa rozbehujeme pomalsie, ale rozbehujeme sa, a dobrym smerom.

  Lukas

  1. Ahoj, Lukáš,
   vitaj na mojom blogu! Veľmi ma teší, že si sa sem preklikal.
   Áno, máš pravdu. Mali by sme sa porovnávať, najmä, s rovnocennými krajinami.
   Áno, nenapredujeme tak rýchlo ako by sme si priali, ale napredujeme. Posun je zrejmý.

Pridaj komentár