ilustračné fotoMinulý rok sa ma moderátor jedného internetového rádia, s ktorým som sa bavil o mojej práci lektora angličtiny pýtal, že čo by som robil a čím by som sa živil keby som bol v Anglicku. Vtedy som mu nevedel dať jednoznačnú odpoveď, ale dnes už mám odpoveď na túto otázku, lebo za posledný rok sa v mojom živote a myslení veľa zmenilo. Začal som viac uvažovať globálne a aj o možnostiach uplatnenia sa aj za hranicami našej vlasti.

1. Učil by som angličtinu

Niekto môže namietať, že veď v Anglicku nikoho netreba učiť po anglicky, tam predsa všetci už vedia po anglicky. Ale je to naozaj tak? Ja som bol v UK, len krátko, ale viem, že je tam kopa cudzincov, ktorí ani zďaleka nevedia dostatočne po anglicky. Snažil by som sa nájsť spôsob ako osloviť túto skupinu ľudí a ponúknuť im moje kurzy.

2. Učil by som cez internet

Ďalšia možnosť je učiť Slovákov doma na Slovensku a Čechov a Moravanov v Česku cez internet, napríklad cez Skype. To prakticky robím už aj dnes.

3. Prekladal a lokalizoval by som webstránky a softvér

Cez internet by som ponúkal slovenským a českým firmám lokalizačné a prekladateľské služby.

4. Pracoval by som pre miestnych podnikateľov

Mám niekoľko kontaktov a známych v Severnom Írsku, ktorí podnikajú a nie sú veľmi spriaznení s internetom a predajom cez web. Pomáhal by som im teda s ich webstránkami a s optimalizáciou ich online biznisu. Urobil by som všetko pre to, aby boli spokojní a odporúčali ma ďalej.

5. Pomáhal by som firmám nadväzovať obchodné styky

Stále je veľa podnikateľov na Slovensku a v ČR, ktorí nevedia dobre po anglicky, ale aj tak chcú obchodovať s Britániou a takisto naopak mnohé britské firmy by rady obchodovali s firmami v Strednej Európe, ale často narážajú na jazykovú bariéru, ktorá je stále patrná a pretrváva. Bol by som mostom medzi nimi a sprostredkúval komunikáciu a kontakty.

6. Venoval by som sa online podnikaniu

Budoval by som profesionálne blogy a weby s cieľom monetizovať ich cez reklamu a affiliate programy. Písal by som e-booky a ponúkal služby v oblasti online podnikania a tvorby obsahu pre obchodné ciele. Učil by som sa od najlepších v odbore v celosvetovom meradle a vedomosti uplatňoval a testoval v praxi.

Samozrejme, že to neznamená, že by som sa všetkým spomenutým aktivitám venoval naraz a stále. Len som chcel týmto článkom ukázať, že keď človek chce nájde spôsob ako sa uplatniť aj v cudzine bez toho, aby musel prosiť o prácu alebo sa musel vrátiť s dlhým nosom späť do vlasti.

Pracujete v Británii alebo uvažujete, že by ste tam šli pracovať? Napíšte do komentára čo tam robíte alebo by ste chceli robiť?

Príbuzné články na tomto blogu

Podobné články inde na internete