Warning: Illegal string offset 'ssb_og_tags' in /nfsmnt/hosting1_1/4/d/4d6abca9-5f33-4a87-bbd2-d051df687e3d/kohn.sk/web/wp-content/plugins/simple-social-buttons/simple-social-buttons.php on line 1466

ilustračné fotoMinulý rok sa ma moderátor jedného internetového rádia, s ktorým som sa bavil o mojej práci lektora angličtiny pýtal, že čo by som robil a čím by som sa živil keby som bol v Anglicku. Vtedy som mu nevedel dať jednoznačnú odpoveď, ale dnes už mám odpoveď na túto otázku, lebo za posledný rok sa v mojom živote a myslení veľa zmenilo. Začal som viac uvažovať globálne a aj o možnostiach uplatnenia sa aj za hranicami našej vlasti.

1. Učil by som angličtinu

Niekto môže namietať, že veď v Anglicku nikoho netreba učiť po anglicky, tam predsa všetci už vedia po anglicky. Ale je to naozaj tak? Ja som bol v UK, len krátko, ale viem, že je tam kopa cudzincov, ktorí ani zďaleka nevedia dostatočne po anglicky. Snažil by som sa nájsť spôsob ako osloviť túto skupinu ľudí a ponúknuť im moje kurzy.

2. Učil by som cez internet

Ďalšia možnosť je učiť Slovákov doma na Slovensku a Čechov a Moravanov v Česku cez internet, napríklad cez Skype. To prakticky robím už aj dnes.

3. Prekladal a lokalizoval by som webstránky a softvér

Cez internet by som ponúkal slovenským a českým firmám lokalizačné a prekladateľské služby.

4. Pracoval by som pre miestnych podnikateľov

Mám niekoľko kontaktov a známych v Severnom Írsku, ktorí podnikajú a nie sú veľmi spriaznení s internetom a predajom cez web. Pomáhal by som im teda s ich webstránkami a s optimalizáciou ich online biznisu. Urobil by som všetko pre to, aby boli spokojní a odporúčali ma ďalej.

5. Pomáhal by som firmám nadväzovať obchodné styky

Stále je veľa podnikateľov na Slovensku a v ČR, ktorí nevedia dobre po anglicky, ale aj tak chcú obchodovať s Britániou a takisto naopak mnohé britské firmy by rady obchodovali s firmami v Strednej Európe, ale často narážajú na jazykovú bariéru, ktorá je stále patrná a pretrváva. Bol by som mostom medzi nimi a sprostredkúval komunikáciu a kontakty.

6. Venoval by som sa online podnikaniu

Budoval by som profesionálne blogy a weby s cieľom monetizovať ich cez reklamu a affiliate programy. Písal by som e-booky a ponúkal služby v oblasti online podnikania a tvorby obsahu pre obchodné ciele. Učil by som sa od najlepších v odbore v celosvetovom meradle a vedomosti uplatňoval a testoval v praxi.

Samozrejme, že to neznamená, že by som sa všetkým spomenutým aktivitám venoval naraz a stále. Len som chcel týmto článkom ukázať, že keď človek chce nájde spôsob ako sa uplatniť aj v cudzine bez toho, aby musel prosiť o prácu alebo sa musel vrátiť s dlhým nosom späť do vlasti.

Pracujete v Británii alebo uvažujete, že by ste tam šli pracovať? Napíšte do komentára čo tam robíte alebo by ste chceli robiť?

Príbuzné články na tomto blogu

Podobné články inde na internete

Ak sa vám páči moja tvorba, dajte o nej vedieť aj priateľom 😉
9Shares