Warning: Illegal string offset 'ssb_og_tags' in /nfsmnt/hosting1_1/4/d/4d6abca9-5f33-4a87-bbd2-d051df687e3d/kohn.sk/web/wp-content/plugins/simple-social-buttons/simple-social-buttons.php on line 1466

6 dôvodov prečo vás musí práca (aj) baviť (ilustračné foto, zdroj: Pixabay.com)Na Slovensku máme na trhu práce zvláštnu situáciu. Na jednej strane tu máme armádu nezamestnaných, ktorí sa nevedia uplatniť, na druhej strane tu máme armádu zamestnaných ľudí, ktorí svoju prácu nenávidia, ale držia si ju, lebo údajne na iné nemajú a z niečoho žiť musia. A máme tu tiež mnohé firmy, ktoré nemajú dostatok ľudí a nevedia dlhodobo obsadiť voľné pracovné miesta. Existuje riešenie? Čítajte ďalej!

Chcem nejakú/hocijakú prácu

„Dajte/vybavte mi nejakú prácu. Hocičo!“, „Nevieš o nejakej robote?“, počúvam z úst mnohých nezamestnaných. Viete prečo je tento prístup k hľadaniu práce nešťastný a prečo sa takí ľudia ťažko umiestňujú na trhu práce? Lebo takýto človek nie je zameraný na nejaký odbor a nepracuje na zvyšovaní svojej hodnoty pre trh práce, preto ani nie je atraktívny pre zamestnávateľov, a preto si ťažko hľadá prácu. Treba začať v hlave a ujasniť si čo chcem robiť a tomu prispôsobiť svoje snaženie a energiu vloženú do hľadania uplatnenia. Firmy potrebujú ľudí, ktorí vedia čo chcú a stále na sebe pracujú a zvyšujú svoju hodnotu. Pasívnych ľudí nik nepotrebuje.

Čo je teda riešenie a ako von z bludného kruhu?

Nájdite svoju vášeň. Niečo, čo by ste boli ochotní (aspoň zo začiatku) robiť aj zadarmo. V tom sa zlepšujte a zbierajte skúsenosti a kontakty a práca sa pre vás určite nájde.

Keď ju miluješ, nie je čo riešiť

Ak si čítate príbehy úspešných ľudí, vždy hovoria o tom, že práca nie je iba ich chlebom, ale aj koníčkom. Baví ich. Preto do nej dokážu dať viac energie a úsilia ako iní, a preto v nej dokážu dosahovať nadpriemerné výsledky. Človek, ktorý svoju prácu nemá rád alebo ju dokonca nenávidí, ťažko môže v nej dosahovať nadpriemerné výsledky a byť žiadaný na trhu práce.

Staňte sa žiadanými a vyhľadávanými odborníkmi

Nemusíte byť hneď raketoví inžinieri alebo programátori. Napríklad moja mama pracuje ako obyčajná upratovačka na štátnej univerzite. Robí svoju prácu svedomito a s láskou, a preto je v kolektíve vážená a obľúbená aj u pedagogického personálu a študentov školy. Aj predavač v supermarkete môže byť výnimočný a žiadaný pracovník. Nato však, aby ste boli nadpriemerní vás vaša práca musí baviť a nesmiete ju robiť iba pre peniaze.

Čím sa vyznačuje pracovník, ktorého jeho práca baví

  1. do práce chodí s radosťou
  2. prácu vykonáva nadpriemerne dobre
  3. je obľúbený u kolegov a zákazníkov firmy
  4. vedenie firmy/jeho nadriadený si ho váži
  5. nemusí mať strach, že príde o prácu medzi prvými
  6. dosahuje nadpriemer, a preto je vážený a väčšinou aj dobre zaplatený

Chcete dobrú prácu? Buďte v niečom výnimoční, odlíšte sa od bezprízorného davu ľudí bez vášne k svojej práci, robte to, čo vás nielen uživí, ale aj baví a robí vám radosť.

Páči sa vám tento článok, zdieľajte ho! Máte k nemu výhrady? Pripomienky? Podeľte sa o ne s ostatnými v komentároch pod článkom! Ďakujem za vašu spätnú väzbu.

Prečítajte si tiež

Image source: Pixabay.com used under the Creative Commons License.

Ak sa vám páči moja tvorba, dajte o nej vedieť aj priateľom 😉
18Shares