Ako napísať knihu, keď na to nemáte časNedávno som čítal v rozhovore s človekom, ktorého si veľmi vážim, že plánuje napísať knihu o svojej podnikateľskej kariére, ale nemá na to čas, lebo to stále odkladá na neskôr. Potýkate sa aj vy s podobným problémom? Pokúsim sa spísať všetky možnosti ako napísať knihu ak nemáte čas sedieť denne hodiny za počítačom a pracovať na vašej knihe.

1. Nahrávajte sa na diktafón

Veľa ľudí tvrdí, že nemá čas. Pritom väčšinu času trávime pri rutinných aktivitách, pri ktorých sme schopní nahrávať svoje myšlienky na digitálny záznamník a neskôr ich dať prepísať niekomu do textovej formy a spracovať ich do knižnej podoby, ktorú môžeme vydať. Cestujete? Lietate? Šoférujete? Žehlíte? Okopávate záhradku? To sú všetko činnosti, ktoré sú rutinné a mechanické a môžete sa popri nich nahrávať na záznamník a neskôr nahrávky použiť na zhotovenie textových predlôch pre vašu budúcu knihu. Textový prepis môžete dať, samozrejme, vyhotoviť niekomu inému. Takto to robí napríklad aj Ivo Toman, známy školiteľ a autor mnohých bestsellerov. Nezabíja hodiny času klepaním do počítača. Nahráva sa a text dáva zhotoviť niekomu inému. Ušetrený čas venuje štúdiu podkladov a kníh iných autorov a príprave nového školenia, knihy alebo kurzu. Rovnakú stratégiu volí aj austrálsky podnikateľ a biznis kouč – David Jenyns.

2. Recyklujte obsah, ktorý už máte

Ak už máte články, videá, prednášky, mp3 nahrávky, ktoré by ste mohli použiť pri tvorbe vašej novej knižky, poverte niekoho úlohou, aby vám zhotovil rešerš vašich materiálov, ktoré už existujú a dajte mu ich podľa vašej osnovy zostaviť do konceptu, ktorý budete môcť ďalej dopĺňať a postupne vytvoríte obsah vašej budúcej knihy.

3. Delegujte

Všetko, čo sa dá delegovať, jednoducho delegujte na niekoho iného. Ak napríklad chcete písať vašu biografiu, dajte ju napísať niekomu, kto vás dobre pozná (manželke, matke, kamarátovi z detstva) a vy už len doplníte to, na čo váš spisovateľ zabudol.

Máte pripomienky? Inšpiroval vás tento článok? Napíšte vaše postrehy do komentárov.

Prečítajte si tiež

Image “High School Student With Laptop Stock Photo” by imagerymajestic /www.FreeDigitalPhotos.net

 

Ak sa vám páči moja tvorba, dajte o nej vedieť aj priateľom 😉
5Shares