Warning: Illegal string offset 'ssb_og_tags' in /nfsmnt/hosting1_1/4/d/4d6abca9-5f33-4a87-bbd2-d051df687e3d/kohn.sk/web/wp-content/plugins/simple-social-buttons/simple-social-buttons.php on line 1466

Marián KohnVeľa ľudí sa ma pýta ako pracujem a ako vyzerá môj deň a práca. Preto som sa rozhodol podeliť sa o moje skúsenosti s čitateľmi môjho blogu. O tom aké výhody a nevýhody prináša život voľnonožca som sa zmienil v staršom článku. Dnes sa viacej povenujem samotnej práci a jej priebehu.

Koho učím

Môj typický klient je pracujúci človek s vekovým priemerom okolo 30 rokov. Pracuje v nejakej firme, úrade alebo podniká. Od začiatku sa venujem aj doučovaniu žiakov základných a stredných škôl. Pripravujem ľudí na pracovné pohovory v angličtine, študentov na maturity alebo prijímačky. Takisto som pripravoval klientov na zahraničné jazykové pobyty, ako aj medzinárodné certifikáty a jazykové skúšky. Mojimi kurzmi prešli právnici, lekári, manažéri, stavební inžinieri, programátori, konatelia firiem, obchodníci, ale aj účtovníci alebo policajti či dokonca spolumajiteľ futbalového klubu.

Kde učím

Väčšinou učím v Bratislave vo firme alebo byte klienta alebo z domu cez program Skype, vďaka čomu mám klientov aj zo zahraničia (momentálne Anglicko, Írsko a Švajčiarsko). Plánujem rozšíriť aktivity aj do ČR. Vo výnimočných prípadoch učievam aj v niektorej z bratislavských kaviarní. Sám seba občas z recesie označujem za kaviarenského povaľača. 🙂 Vlastné priestory na výučbu zatiaľ nemám a vlastne ich ani nepotrebujem.

Zvyknem spolupracovať aj s inými jazykovými školami a lektormi, ale momentálne sa snažím budovať vlastnú klientelu bez sprostredkovateľov. Žiaľ väčšina jazykoviek neprináša žiadnu pridanú hodnotu. Iba sprostredkujú klienta a vezmú si za to odmenu, ktorá je neraz vyššia ako tá, ktorú vyplatia lektorom.

Ako prebieha moja hodina a akou metódou učím

Tiež je to rôzne, ale väčšinou dôraz kladiem na konverzáciu, keďže väčšina ľudí, ktorí využívajú moje služby má problém s rozprávaním, ale takisto vysvetľujem gramatiku, ktorú spolu s klientom precvičujeme na rôznych typoch cvičení a používam veľa príkladov z reálneho života a praxe. Pomer gramatiky a konverzácie je väčšinou 50:50. Skúšal som už aj Callanovu metódu či „direct method“. Často si pýtam spätnú väzbu a snažím sa hodiny prispôsobiť potrebám klienta a nie naopak.

Ako si ma klienti nájdu

Väčšinou cez internet, keďže pravidelne píšem na moje blogy a weby a vyhľadávačom sa to páči a som viditeľný na veľa hľadaných fráz. Takisto ma spokojní klienti odporučia rodine a známym a tí zas ďalej svojim známym. Doterajší rekord je, že vďaka jednému pánovi som sa dostal k ďalším štyrom ľuďom. Takisto sa stáva, že mojim klientom odporučím iného lektora najčastejšie native speakra, keď cítim, že dostanú od neho viac ako dokážem ja dať. Ak zistia, že som im dobre poradil, odporučia ma s radosťou ďalším klientom. To stačí. Žiadnu inú formu reklamy nepotrebujem.

Nespím na vavrínoch a vzdelávam sa

Neustále samovzdelávanie pokladám za svoju najväčšiu devízu a pridanú hodnotu. Venujem mu skoro všetok voľný čas. Veľa čítam najmä odborné články na internete a počúvam podcasty a sledujem vzdelávacie videá na portáloch YouTube a Vimeo. Sledujem trendy a snažím sa zisťovať čo je nové v jazyku, ale aj všeobecne vo vzdelávaní. Snažím sa mať prehľad aj vo svete podnikania a biznisu. Bavia ma životopisy úspešných a podnetných osobností. Chodím na podnikateľské podujatia a rád spoznávam nových ľudí a networkujem.

Na záver

Samozrejme, ako každý iný podnikateľ musím riešiť aj nutnú administratívu – vystavovanie faktúr, kontrola platieb, úhrada záväzkov, návšteva úradov. Rád chodím relaxovať do prírody a veľa chodím pešo, ale nedá sa povedať, že by som bol nejaký športovec. Veľmi rád namáham najmä svoju hlavu.

Ak si myslíte, že by mohol byť tento článok prínosný a podnetný pre vašich priateľov a známych, podeľte sa oň, prosím, na sociálnych sieťach. Ak máte otázky alebo pripomienky k článku, podeľte sa o ne v komentároch alebo mi napíšte mail. Ďakujem!

Podobné chuťovky na tomto blogu

Zaujímavé čítanie inde na nete

Ak sa vám páči moja tvorba, dajte o nej vedieť aj priateľom 😉
7Shares