Digitálne nomádstvo – moderná forma kočovníctva a slobodného života (ilustračné foto)Nebaví ťa konvenčný život v paneláku s hypotékou a prácou pre korporáciu? Nie si sám. Aj keď sa nejedná o masové hnutie, existuje skupina jednotlivcov, ktorí žijú a vyznávajú slobodný životný štýl a hovoria si digitálni nomádi. Digitálni preto, lebo na prácu im stačí laptop s pripojením do internetu, doplnený o tablet či smartfón. Nomádi preto, lebo často cestujú – kočujú a nežijú usadene na jednom mieste či v jednej krajine.

Moderné technológie umožňujú ľuďom pracovať odkiaľkoľvek a pre kohokoľvek na svete. Dnes už nemusíš sedieť v bratislavskej, pražskej alebo londýnskej kancelárii, aby si si zarobil(a) na živobytie a budoval(a) kariéru. Stačí ak máš laptop, prístup na internet a samozrejme vieš niečo, čo môžeš ponúknuť trhu, a ten Ti umožní žiť podľa Tvojich predstáv.

Digitálni nomádi zo Slovenska

Na celom svete sa medzi digitálnych nomádov radia už tisíce ľudí. Niekoľkí z nich pochádzajú aj zo Slovenska. Medzi najznámejšie tváre patria títo inšpiratívni ľudia.

Lukáš Čech

Pochádza z východoslovenskej obce Široké. Z Panasonicu v Krompachoch sa dostal až do Amazonu v Londýne. Po ôsmich rokoch kariéry dal výpoveď, zbalil si caky-paky a s batohom na chrbte sa vydal na cesty po svete. Na cestách sa živí tvorbou webových stránok na zákazku, píše knihy, bloguje, buduje web a komunitu Vegánstvo.org a pomáha zvieratám, ktoré sú ohrozené. Ešte v roku 2014 som s ním urobil rozhovor. Jeho príbeh si môžete pozrieť aj na nasledujúcom videu.

Alexandra Kováčová

Vyrastala v Snine, vyštudovala anglický a španielsky jazyk v Olomouci. Po krátkej kariére letušky sa dala na dráhu cestovateľky a publicistky na voľnej nohe. Od roku 2011 píše anglický blog CrazySexyFunTraveler.com. Pokladá sa za jedinú Slovenku, ktorá sa živí písaním cestovateľského blogu na plný úväzok. Spolupracuje so sponzormi z celého sveta. Na sociálnych sieťach ju sledujú desiatky tisíc fanúšikov. Píše aj pre tlačené časopisy o cestovaní ako Trend a Profit. O tom ako jej znalosť jazykov ovplyvnila život som s ňou urobil úspešný rozhovor.

Ľubo Jurík

Ďaľším dobrodruhom z tejto kategórie je grafik a webdizajnér z Prievidze Ľubo Jurík. Píše lifestylový blog SámSebePán.sk, kde sa delí o svoje dobrodružstvá z ciest po Ázii, ktorá je jeho srdcovkou. Živí ho počítačová grafika a webové projekty v slovenčine a angličtine. Medzi jeho záľuby patrí aj fotografovanie, ázijská kultúra, jazyky, jedlo a samozrejme dievčatá. 🙂

Peter Chodelka

Peter prevádzkuje e-shopy a internetové magazíny, ktoré monetizuje pomocou affiliate marketingu. Takisto ako všetci vyššie spomenutí píše blog o internetovom podnikaní a cestovaní. Ochotne a rád pomôže a poradí začínajúcim podnikateľom na internete. Pôsobí aj ako mentor v rámci affiliate siete Dognet. Pre český internetový magazín MladýPodnikatel.cz poskytol zaujímavý rozhovor. Cestuje najmä po Európe a Ázii.

Tento zoznam digitálnych nomádov slovenského pôvodu nie je ani zďaleka vyčerpávajúci. Oslovil vás tento životný štýl? Googlením nielen v slovenčine, ale najmä v angličtine sa dočítate omnoho viac. Ak sa vám článok páčil, poteším sa, keď sa oň podelíte s priateľmi. Ak máte otázky alebo pripomienky, poteším sa Vašim podnetným komentárom. Nech sa darí (nielen) digitálnym nomádom! 😉

Podobné články na tomto blogu

Inšpiratívne čítanie na iných weboch

Image „Business Lady Using Laptop In Park“ by adamr / www.freedigitalphotos.net

Ak sa vám páči moja tvorba, dajte o nej vedieť aj priateľom 😉
37Shares