Warning: Illegal string offset 'ssb_og_tags' in /nfsmnt/hosting1_1/4/d/4d6abca9-5f33-4a87-bbd2-d051df687e3d/kohn.sk/web/wp-content/plugins/simple-social-buttons/simple-social-buttons.php on line 1466

Michal Truban z WebsupportuJa viem. Poviete si: prečo len dve. Veď inšpiratívnych úspešných firiem je na Slovensku omnoho viac. Áno, súhlasím, ale ja by som chcel na týchto dvoch konkrétnych príkladoch ukázať, že aj my „malí“ Slováci dokážeme urobiť dieru do sveta a byť úspešní.

Z detskej izby na svetové trhy

Áno, reč je o internetovej firme Websupport, ktorú pred trinástimi rokmi vo svojej detskej izbe na maminu živnosť ešte počas strednej školy založil Michal Truban. Je to tá istá firma, ktorej polícia zhabala servery, lebo si mysleli, že to oni hackli Národný bezpečnostný úrad (NBÚ). Tá istá firma, do ktorej prvých kancelárii v pivničných priestoroch sa báli chodiť na pohovory najmä mladé dievčatá. Po vysokej škole Michal spolu so spoločníkom nakopli firmu do galaktických čísiel a Websupport je dnes absolútnou jednotkou na slovenskom trhu vo svojom odbore a expanduje aj do susedných krajín a na svetové trhy. Michalovi sa podarilo popri prvej firme rozbehnúť aj ďalšie dva start-upy: Nicereply.com a InHiro.com a s jedným z nich sa dokonca dostal aj do svetového start-upového inkubátora v Silicon Valley, kde nazbieral ďalšie cenné skúsenosti a kontakty so svetovou špičkou. Michal Truban veľmi rád podporuje start-upistov a mladých nadšených podnikateľov, o čom s nadšením pravidelne bloguje.

Dvaja konzultanti na voľnej nohe v priebehu piatich rokov vybudovali top online agentúru

Priestory firmy VISIBILITYÁno, reč je o Radovi Rohaľovi a Jurajovi Saskovi z internetovej marketingovej agentúry VISIBILITY. Obaja začínali samostatne ako konzultanti na voľnej nohe. V roku 2009 dali hlavy a sily dokopy a začali budovať spoločnú firmu. Keďže expertov v odbore na trhu práce nebolo (a ani dnes nie je) dosť začali výchovou stážistov, z ktorých mnohí aj dnes pre firmu pracujú, a dokonca z dvoch z nich sa stali riaditelia v rámci firmy. Firma VISIBILITY aktuálne pôsobí nielen na Slovensku, ale aj v Českej republike a v Maďarsku a pracujú na expanzii aj na ďalšie európske a možno aj svetové trhy. Ich firemná kultúra sa od začiatku inšpirovala gigantom Google a inými svetovo úspešnými firmami a značkami ako napríklad (SEO)Moz Randa Fishkina a ďalšími. Sú známi tým, že sa o svoje know-how neboja bezplatne podeliť aj s komunitou na internete formou článkov, e-bookov, videoblogov a tiež webinárov a verejných akcii.

Čím je „success story“ oboch firiem inšpirujúca?

  1. Aj malý živnostník – freelancer môže postupne vybudovať úspešnú firmu.
  2. Aj malá alebo stredne veľká slovenská eseročka sa dokáže presadiť na európskych či svetových trhoch.
  3. Aj z ničoho sa dá vybudovať niečo.
  4. Aj z malého nápadu môže vzniknúť nový trh.
  5. Aj bezplatným zverejnením svojho know-how na internete môžete získať platiacich zákazníkov.
  6. Aj v teniskách a bez skúseností sa dá začať podnikať, a dokonca aj na Slovensku. 🙂
  7. Doplňte sem, čo vám napadne.

Ak sa vám páči tento článok, podeľte sa oň na sociálnych sieťach! Ak sa vám nepáči, máte k nemu pripomienky alebo máte tipy na iné alebo dokonca ešte zaujímavejšie podnikateľské príbehy, píšte ich, prosím, do komentárov. Ďakujem.

Pozrite si tiež

Ak sa vám páči moja tvorba, dajte o nej vedieť aj priateľom 😉
23Shares