Warning: Illegal string offset 'ssb_og_tags' in /nfsmnt/hosting1_1/4/d/4d6abca9-5f33-4a87-bbd2-d051df687e3d/kohn.sk/web/wp-content/plugins/simple-social-buttons/simple-social-buttons.php on line 1466

Team Meeting (stock image)

Image „Team Meeting“ by Ambro / www.freedigitalphotos.net

Ružová panda, česká blogerka, zas nastolila večnú dilemu okolo výhod a nevýhod zamestnaneckého pomeru v porovnaní s prácou na voľnej nohe, tzv. freelancingom. I keď som sa už tejto téme v starších článkoch venoval, nedalo mi nezareagovať a neobhájiť kolegov – freelancerov.
Dovoľte mi, prosím, vyvrátiť niektoré tvrdenia, ktoré blogerka nastolila.

1. Freelanceri sú nafúkaní a povyšujú sa nad zamestnancov

Ehm, no ako ktorí. Ja mám skôr opačnú skúsenosť. Stretol som sa s kopou zamestnancov korporácii a štátu, ktorí sa na ľudí pracujúcich na voľnej nohe dívali ako na sociálne prípady, ktoré si nevedia nájsť „poriadnu prácu“, a preto sú na voľnej nohe. (Pochopím, keď takto uvažuje generácia mojej babky, ktorá iné ako zamestnanie nezažila. Ale keď takto myslí moja generácia, niečo nie je v poriadku.)

Pritom im ušlo, že freelancer je aj ich obľúbená kaderníčka, majster, ktorý im vymenil bytové jadro, ale aj prekladateľ, ktorý im preložil dokumenty pre zahraničné úrady.

A dokonca, čuduj sa svete, na voľnej nohe je aj tá populárna spisovateľka, ktorej knižky čítajú ako božie slovo. Nie sme nafúkaní. Teda určite niektorí sme, ale NIE všetci. Niektorí z nás sú sociálne prípady, ale nie preto, že majú živnosť, ale pre iné dôvody, objektívne, aj subjektívne. 😉

2. Freelancer si narozdiel od zamestnanca nemôže dovoliť dovolenku

Young Man Sunbathing In A Maldives Resort Room (stock image)

Image „Young Man Sunbathing In A Maldives Resort Room“ by artur84 / www.freedigitalphotos.net

Opäť, áno, sú žiaľ aj takí, na ktorých to platí. Väčšina z nás však, ktorí sme sa naučili pracovať so svojimi peniazmi a kolísavým príjmom, si dovolenku, pochopiteľne, dovoliť môže.
Niektorí, dokonca, žijú tak, ako keby dovolenkovali celý rok. V skutočnosti pracujú a relaxujú na cestách. Hovorí sa im digitálni nomádi.

3. Volnonožci robia od nevidím do nevidím

Tired Overworked Scientist Woman At Lap Covering Her Face With Hands (stock image)

Image „Tired Overworked Scientist Woman At Lap Covering Her Face With Hands“ by jk1991 / www.freedigitalphotos.net

Stáva sa, že človek, najmä, keď rozbieha a začína svoje podnikanie, prepadne workoholizmu a robí viac ako by mal? Mohol? Musel? Je to individuálne. Každopádne je to jeho voľba. DOBROVOľNÁ! Sú firmy, kde máte iba dve možnosti: pracovať (aj) nadčas alebo nepracovať vôbec. To je fakt silná demokracia. 😀 Takže nedá sa všetko sypať do jedného vreca. 😉

4. Coworking? Veď to je to isté ako „open space“ kancelária v korporácii.

Vážne? No dobre. Rozmeňme si to na drobné. Keď som zamestnanec korporácie, mám tieto možnosti:

  • pracovať z kancelárie firmy, väčšinou open space so šéfom za chrbtom
  • 1-2 dni do týždňa mi dovolia robiť aj z domu

Keď som na voľnej nohe môžem pracovať trebárs:

  • v pondelok z domu
  • v utorok z kaviarne
  • v stredu z vlastnej kancelárie alebo z kancelárie, o ktorú sa s niekým delím
  • vo štvrtok z coworkingového centra, kde je väčšinou dobrá nálada, lebo sme tam všetci z vlastnej vôle a nie z rozhodnutia vedenia firmy. Stretávaš sa s ľuďmi s rôznym zameraním, máš k dispozícii komunitné podujatia a málokedy sa niekoľko dní po sebe zíde tá istá partia. Skrátka je to podstatne pestrejšie prostredie ako korporátný „open space“, kde narážaš na tie isté tváre aj niekoľko rokov po sebe.
  • (a ak si viem dobre zorganizovať prácu a čas,) v piatok mám už víkend alebo vybavujem iba maily z postele alebo z mestského parku, chaty na vidieku či botela na Dunaji

Ak ešte nevieš čo je coworking a ako funguje, pozri si toto video!

Naozaj je to to isté? 😀

5. Aj keď si na voľnej nohe, robíš „de facto“ pre korporácie

Tak, samozrejme, zavisí to od vašej profesie. Sú voľnonožci, ktorí sú „de facto“ zamestnanci, lebo robia iba pre jednu firmu, ale väčšina z nás robí aj pre menšie firmy, živnostníkov alebo sme poskytovateľmi služieb pre široké masy obyvateľov. Moju klientelu som popísal v samostatnom článku.

Aj tieto freelancerky robia pre „samé“ korporácie 😛

6. Zamestnanec síce zarobí menej, ale má BENEFITY

Zas je to individuálne. Áno, uznávam, že niektoré firmy sú natoľko štedré k svojim zamestnancom, že by možno ukecali aj mňa, aby som sa u nich zamestnal na TPP.

Ale nalejme si čistého vína: koľko percent firiem skutočne poskytuje svojim ľuďom viac, ako im ukladá zákonník práce? 5% firiem? (V SR to určite nebude vyššie číslo.) Možno v ČR je to percento vyššie. Blahoželám českým zamestnancom, ak je to tak. Oni sú na tom asi lepšie ako tí slovenskí.

Faktom však zostáva, že keď si porovnáte príjem, napríklad, zamestnaného účtovníka a účtovníka na voľnej nohe, ten druhý bude na tom vždy lepšie. V zamestnaní Ti Tvoju cenu určí zamestnávateľ, v podnikaní o Tvojej „mzde“ rozhodujú LEN a LEN Tvoje schopnosti a šikovnosť.

A ešte jedna vec. Šikovný freelancer si môže dovoliť tie isté benefity ako šikovný zamestnanec a ešte si ich môže odpísať aj z daní. Že aký benefit? 😀

Image „Businessman Using Mobile Phone While Sitting In Coffee Shop“ by Silatip / www.freedigitalphotos.net

Na záver

Asi ste si všimli, že inklinujem viac k freelancingu ako k práci na pracovnú zmluvu. To však neznamená, že by som zamestnancami pohŕdal alebo ich pokladal za menejcenných. Práve naopak.

Obdivujem každého, kto venuje svoj čas a energiu organizácii, ktorá sa s ním môže, prakticky, kedykoľvek rozlúčiť a rovnako obdivujem odvážnych ľudí, ktorí uskutočňujú svoje sny a riskujú, že im to nevyjde a všetko stratia a skončia v dlhoch.

Si spokojný/á v zamestnaní? Výborne! Drž sa toho a makaj na tom, aby si si svoje miesto udržal(a) aj v dnešnej rýchlej dobe, keď sa všetko mení rýchlejšie ako kedykoľvek pred tým.

Si spokojný/á na voľnej nohe a vo svete podnikania? Paráda! Makaj na sebe ešte viac, vytri kocúra konkurentom a ukáž všetkým, že ty nie si ďalší „kandidát na skrachovanie“, ale že to s podnikaním myslíš vážne a chceš vybudovať niečo, čo ťa prežije a dá prácu aj ďalším.

Nie si spokojný/á so svojím aktuálnym postavením na trhu práce a príležitostí? Stále to môžeš zmeniť. Je to LEN v Tvojich rukách. Nikto Tvoj život k lepšiemu nebude meniť namiesto Teba.
Či už súhlasíš alebo nesúhlasíš s mojím článkom, svoj postoj môžeš vyjadriť v komentári. Ak ma chceš motivovať k písaniu ďalších článkov, daj mi lajk a podeľ sa o môj článok s priateľmi. Budem Ti za to veľmi vďačný.

Ak by vám nestačilo, mýtom o freelancingu sa venuje aj Robert Vlach

Stále Ti je málo? Prečítaj si tiež!

Ak sa vám páči moja tvorba, dajte o nej vedieť aj priateľom 😉
8Shares