Warning: Illegal string offset 'ssb_og_tags' in /nfsmnt/hosting1_1/4/d/4d6abca9-5f33-4a87-bbd2-d051df687e3d/kohn.sk/web/wp-content/plugins/simple-social-buttons/simple-social-buttons.php on line 1466

volnanohaByť sám sebe pán, nemať šéfa, práca z domu, kaviarne či dokonca pláže, neistota, riziko podnikania, sloboda, časová flexibilita, daňovo-odvodové povinnosti, a pod. To sú pojmy, ktoré sa skloňujú, keď sa hovorí o slobodnom povolaní, freelancingu alebo živote a práci na voľnej nohe.

Pred tým ako som sa pre túto formu živobytia rozhodol, som počúval rôzne stanoviská ľudí. Jedni ma strašili, že nebudem mať žiadne istoty a budem musieť platiť odvody aj keď nič nezarobím, a že sa budem topiť v dlhoch a exekúciách tak ako mnohí iní živnostníci. Druhá skupina ľudí ma v mojom úmysle podporovala a povzbudzovala, že to bude dobré, že na to mám a že to pôjde ak budem chcieť.

Keďže negatív, ktoré sa spájajú s podnikaním a životom na voľnej nohe sú plné médiá, ja sa pokúsim spísať výhody, ktoré z toho plynú a moju vlastnú skúsenosť s touto formou zárobkovej činnosti.

1. Nemám šéfa

Toto je výhoda a zároveň nevýhoda v jednom. Nie je to celkom tak. Mám šéfa. Sám seba a svoje ciele. Moje ciele sú mojím šéfom. Moje ciele ma motivujú a dosiahnuté výsledky odmieňajú za moju prácu a vynaložené úsilie. Nemám šéfa. Nik po mne nekričí, nik mi nediktuje ako mám robiť svoju prácu a nik mi nediktuje kedy a koľko mám pracovať a nemusím sa s nikým deliť o výsledky svojej práce. Nemám šéfa – nemá ma kto vodiť za ručičku, ale to neznamená, že sa nemám s kým poradiť ak to potrebujem. Poznám kopu iných podnikateľov a živnostníkov, s ktorými sa dá poradiť, ale konečné rozhodnutie je vždy na mne. A práce to mi vyhovuje. Zároveň však to pre mňa znamená aj zodpovednosť za moje rozhodnutia. Nik ma, ale neobmedzuje v tom čo, koľko a za koľko a pre koho budem alebo nebudem robiť.

2. Flexibilný pracovný čas

Toto je takisto výhoda a nevýhoda v jednom. Vďaka charakteru mojej práce – výučba angličtiny, sa často stáva, že ja mám voľno, keď iní pracujú a naopak pracujem v čase, keď majú druhí voľno.

3. Príjmy z viacerých zdrojov

Toto považujem za jednu z najväčších výhod v porovnaní so zamestnaním, najmä v dnešnej dobe neistoty. Pracujem pre viaceré firmy súčasne po menej hodín a tým pádom mám príjem z viacerých zdrojov. Čiže ak aj o nejakého klienta a zdroj príjmu prídem neskončím úplne na nule ako zamestnanec, ktorého prepustia z práce a zo dňa na deň je na podlahe.

4. Samostatnosť a sloboda v rozhodovaní

Môžem, ale nemusím spájať svoju budúcnosť s víziou inej firmy. Môžem robiť pre iné firmy v odbore, ale takisto budovať vlastnú. Môžem si vyberať klientov a takisto spolupracovníkov. Môžem pracovať sám, alebo aj s inými na zákazkách. Môžem pracovať z domu, kaviarne, pláže alebo coworkingového centra. Mám pokračovať? 🙂

Chápem, že to nie je pre každého a väčšina ľudí bude radšej hľadať „istoty“ v zamestnaní. V poriadku. Ja to rešpektujem. Myslím si však, že tí, ktorí o tom uvažujú by to mali aspoň skúsiť. Nemáte čo stratiť. Určite lepšie znie, keď na pohovore poviete, že ste rok skúsili podnikať a nevyšlo to ako, keď musíte priznať, že ste už rok na úrade práce a neviete si nájsť zamestnanie.

Rád si s vami na danú tému podiskutujem v komentároch nižšie alebo na facebooku.

Podobné články na inšpiráciu

Ak sa vám páči moja tvorba, dajte o nej vedieť aj priateľom 😉
16Shares