Warning: Illegal string offset 'ssb_og_tags' in /nfsmnt/hosting1_1/4/d/4d6abca9-5f33-4a87-bbd2-d051df687e3d/kohn.sk/web/wp-content/plugins/simple-social-buttons/simple-social-buttons.php on line 1466

1467551865122Minule som napísal článok o tom kto sú digitálni nomádi a tiež som niektorých z nich predstavil. Dostal som pozvánku zúčastniť sa ich prvého verejného podujatia na Slovensku. Neodolal som a dnes sa s vami podelím o moje dojmy a pocity z tohto podujatia a vysvetlím aj význam takýchto podujatí pre Slovensko a jeho ekonomiku.

Festival digitálnych nomádov v Bojniciach 2016

Ako miesto konania organizátori vybrali mestečko Bojnice. Nie je to náhoda, keďže hlavný organizátor Ľubo Jurík pochádza zo susednej Prievidze. Všetky detaily o podujatí sú verejne dostupné na jeho oficiálnom webe (http://www.festivalnomadov.sk/).

Rečníci a program festivalu

Celý hlavný program trval asi 5 hodín. Išlo o dva bloky po tri prezentácie prerušované otázkami z publika – áno, prednášajúcim sme smeli skákať do reči. 🙂

Prvú prednášku mala Alex, o ktorej som tu už viackrát písal, hovorila o tom, ako sa uživí ako jediná Slovenka blogujúca o cestovaní na voľnej nohe. Ďalšiu tému viedla účtovníčka Janka z Prievidze, ktorá sa s účastníkmi podelila o to, aké administratívne problémy a prekážky musí človek prekonávať, keď sa rozhodne nomádiť po svete a firmu/živnosť má registrovanú na Slovensku.

Edita – projektová manažérka a evaluátorka nám porozprávala ako človek môže spojiť prácu na humanitárnych a rozvojových projektoch so životným štýlom digitálneho nomáda.

Po prvých troch prednáškach bola vačšia prestávka, kde sme mali priestor na rozhovory a sieťovanie (networking). 🙂 Blog Ľuba Juríka – SámSebePán.sk čítam už vyše dvoch rokov, ale až teraz som sa mohol s Ľubom osobne stretnúť, potriasť mu rukou a pokecať s ním osobne.

Takisto som sa porozprával s Rolandom Vojkovským, ktorý píše blog Vojkovský.sk. Predstavil mi svoju manželku a pohovorili sme aj o osobných veciach. Vychutnal som si čapované vychladené pivko a tešil som sa na ďalší blok prednášok.

Druhý blok prezentácii otvoril Dušan z portálu KadeTade.com, ktorý na nás doslova vychŕlil všetky možnosti, ktorými sa dá dostať k letenke za výhodnú a ešte výhodnejšiu cenu. Podal to veľmi vtipne a všetkých nás pobavil, ale aj nabil informáciami. Je to fakt expert. 😉

Roland Vojkovský – mladý talentovaný človek z Košíc sa s nami podelil o svoje úspechy, aj neúspechy pri rozbiehaní blogu a získavaní skúseností. Jeho prezentácia bola tým jedinečná, že o neúspechy a zlyhania sa málokto podelí. A na záver ako zlatý klinec programu vystúpil Ľubo Jurík, ktorý nám dal rady ako cez internet efektívne predávať produkt alebo službu, resp. ako koncipovať efektívnu predajnú stránku.

Čo mi to dalo

Čo sa týka obsahu prezentácii nedozvedel som sa síce nič nového, ale zato som sa osobne zoznámil s ľuďmi, ktorých som dovtedy poznal iba z internetu a uvedomil som si, že hoci žijeme v digitálnej dobe, je dôležité sa stretávať aj osobne a deliť sa o zážitky a skúseností. Určite pôjdem aj nabudúce. Na výlet do Bojníc nadväzovala moja dovolenka po Slovensku, o ktorej napíšem samostatný článok.

Aký význam to má pre Slovensko

O význame digitálnych nomádov pre Slovensko písal Ľubo už dávnejšie. Ale moje postrehy sú:

  1. Spopularizuje to túto formu životného štýlu medzi mladými, ale aj staršími nadšencami.
  2. Pritiahne pozornosť zahraničných nomádov a privedie ich na Slovensko. Už na prvom ročníku boli naši českí spolubratia. 🙂
  3. Prehĺbi to vzťahy v rámci komunity, ktoré už nebudú iba digitálne. 😉

Ak máte akékoľvek postrehy k článku alebo tipy na doplnenie, napíšte ich, prosím, do komentára pod článok. Teším sa na diskusiu s vami!

Vychutnajte si aj tieto chuťovky

Ak sa vám páči moja tvorba, dajte o nej vedieť aj priateľom 😉
35Shares