vlajka SRÁno, napriek všetkým nedostatkom, s ktorými naša krajina zápasí som hrdý na to, že som Slovák. Sú dokonca momenty kedy som veľmi hrdý na to, že patrím k tomuto národu. Nie som členom Matice slovenskej, a ani žiadnej inej vlasteneckej organizácie, ale som hrdý, že som Slovák. Hneď aj vysvetlím prečo.

Športové výkony Slovákov

Hoci nie som veľký fanúšik športu, tobôž nie hokeja, bol som veľmi hrdý, keď naši reprezentanti sa stali majstrami sveta v ľadovom hokeji. Mal som vtedy čerstvých sedemnásť rokov a všetko si detailne pamätám ako by to bolo včera.

Skvelý slovenský hokejista Peter Bondra spečatil naše víťastvo nad Ruskom vo finále Majstrovstiev sveta v roku 2002. Rovnako sa teším z úspechov našich krásnych tenistiek Dominiky Cibuľkovej alebo Magdalény Rybárikovej. Ale musím sa priznať, že šport a jeho sledovanie nepatria k mojim top záľubám.

Úspechy slovenských podnikateľov a firiem

Mojou absolútnou srdcovkou sú slovenské firmy a podnikatelia. Napriek všetkým negatívnym správam o konkurznej mafii a mečiarovských privatízéroch a oligarchoch, ktorými nás očkovali a očkujú médiá, treba si všimnúť a vyzdvihnúť tie slovenské podnikateľské subjekty, ktoré svojim inovatívnym prístupom a odvahou čeliť svetovej konkurencii robia dobré meno Slovensku nielen doma, ale aj vo svete. Za mnohé, dovoľte mi predstaviť vám zopár príkladov.

Bez štátnych dotácii či eurofondov vytvárajú v chudobnom regióne desiatky pracovných miest

V hladovej doline Oravského regiónu vyrástla fabrika, ktorá vyvíja a stavia výrobné linky a stroje pre výrobný priemysel po celej Európe a aj za veľkou mlákou. Pán Habovštiak so svojimi spoločníkmi za posledných dvadsať rokov z rodinnej garážovej firmy vyrástli na významného zamestnávateľa v regióne a dávajú prácu dokonca aj cudzincom. Vďaka vynikajúcim jazykovým a odborným znalostiam zamestnancov už v začiatkoch podnikania dokázali získať kľúčových partnerov v zahraničí a vyrásť na významnú firmu v regióne a prinášať pridanú hodnotu a know-how do výrobného odvetvia.

Neboja sa platiť dane a podnikať aj za hranicami Slovenska

Áno, slovenským technologickým firmám ide karta. Rastú obratom, aj počtom. Keďže si uvedomujú malosť slovenského trhu, hľadajú biznisové príležitosti aj v zahraničí a najmä v prostredí internetu. Firmy ako ESET, Sygic a mnohé iné dobre poznáme. Ich „success story“ je fenomenálna.

Z detskej izby do Silicon Valley

Príbeh Michala Trubana som už popísal v staršom článku. Na tomto videu sa podelil ako sa dostal do svetového start-upového inkubátora v kalifornskom Silicon Valley a ako tam získaval ďalšie cenné skúsenosti, ktoré zúročuje vo svojej podnikateľskej a investorskej činnosti.

Slovák, ktorý vytvára zázemie pre digitálnych nomádov z celého sveta

O tom kto sú digitálni nomádi a ako by mohli obohatiť Slovensko píše jeden z nich – Ľubo Jurík. Tento skromný mladý človek zo Slovenska vytvára prostredie, kde nezávislí profesionáli tzv. freelanceri alebo slobodné firmy môžu spolu pracovať a navzájom sa inšpirovať a vo voľnom čase si môžu ísť na pláž zasurfovať a networkovať. 🙂

Viem, že pozoruhodných slovenských firiem a podnikateľov je omnoho viac a toto je len nepatrná vzorka. Ak viete o nejakom ďalšom úspečnom a inšpiratívnom podnikateľskom príbehu zo Slovenska, hoďte link do komentára. Ďakujem!

Podobné mňamky na tomto blogu

Inšpiratívne chuťovky inde na nete

Obrázok slovenskej vlajky prevzatý z Wikipédie pod licenciou Creative Commons.

Ak sa vám páči moja tvorba, dajte o nej vedieť aj priateľom 😉
9Shares