Warning: Illegal string offset 'ssb_og_tags' in /nfsmnt/hosting1_1/4/d/4d6abca9-5f33-4a87-bbd2-d051df687e3d/kohn.sk/web/wp-content/plugins/simple-social-buttons/simple-social-buttons.php on line 1466

Klasický slovenský dovolenkár pozná dôverne Chorvátsko, každý druhý rok sa slní v Hurgáde (Egypt), niektorí videli aj Grécko či Taliansko, ale koľko toho pochodili po Slovensku?

Častý argument prečo ľudia volia dovolenku za hranicami je, že doma nemáme more. Ako keby oddychovať a relaxovať sa dalo iba pri mori.

Keďže nie som plavec, a ani slnenie na pláži ma nebaví, prímorské letoviská ma vôbec nelákajú. Baví ma cestovať po Slovensku a dovolím si tvrdiť, že som Slovensko pochodil viac ako priemerný slovenský dovolenkár, ktorý okrem rodnej dediny, okresného mesta, Tatier a Bratislavy, nevidel na Slovensku nič iné.

Takéto uličky milujem! (Trenčín, júl 2016)

A teraz moje dôvody, prečo sa netreba báť dovolenky na Slovensku:

1. Slovensko má čo ponúknuť

Okrem mora a púšte Slovensko ponúka všetky typy krajiny: hory, lesy, lúky, jazerá, rieky, potoky, údolia, roviny, malé mestá, veľké mestá, jaskyne, malebné dedinky, opustené samoty, národné parky, kúpaliská, vodné priehrady a nádrže, vodné parky a môžeme pokračovať donekonečna.

Ak si radi prezeráte pamiatky, za týždeň môžete vidieť veľmi veľa.

a

Bojnický zámok, júl 2016

Chcete sa kúpať pri nádrži, kde nevidno na druhý breh, užívať si komfort nákupov v meste, a zároveň krásy prírody s výhľadom na Tatry? Vašou destináciou je jednoznačne Liptov.

Môžete sa voziť pohodlným vlakom, každý deň stráviť v inej časti krajiny a nazbierať veľa zážitkov na cestách.

2. Podporujete slovenskú ekonomiku a zamestnanosť u nás doma

Ľudia plačú, že doma nie je práca, ale na dovolenky alebo aj nakupovať chodia do zahraničia, čo sa potom odrazí na tom, že slovenský podnikateľ nemá tržby a musí prepustiť svojich ľudí. Naopak ak dovolenkujeme a nakupujeme na Slovensku, naše peniaze zostávajú tu a generujú zamestnanosť pre ďalších Slovákov, ktorí potom nemusia hľadať uplatnenie v zahraničí.

Údolie v Bystrej (okres Brezno), júl 2017

3. Zvýši sa ponuka a kvalita služieb

Keď Vlado Lukáč z Bystrej pri Brezne vidí, že sused Jožo má v penzióne hostí, posmelí ho to, aby aj on skúsil podnikanie v cestovnom ruchu. Konkurencia prinúti Vlada, aby skvalitnil svoje služby pre hostí, lebo už majú na výber a nemusia nocovať iba u neho.

Chýr o zvýšenej kvalite služieb u Joža aj Vlada sa rozšíri a oni musia zamestnať ďalších dedinčanov, prípadne posmelia ďalších, aby si aj oni skúsili otvoriť prevádzky. Rodiny zostanú doma – nerozbité, zníži sa nezamestnanosť, hostia dostanú kvalitné služby a aj štátna pokladnica si príde na svoje a vláda môže výťažok daní investovať do budovania infraštruktúry, ktorá pritiahne továrne a ďalších turistov a podnikateľov, a tí dajú prácu ďalším ľuďom.

Ako pán! (Osobný prístav Vlčie Hrdlo, september 2014)

4. Chýr o kvalitných službách v cestovnom ruchu sa rozšíri aj za hranice

Veľa ľudí dnes bloguje o svojich zážitkoch na internete aj po anglicky, majú rodiny a známych v zahraničí, ktorí keď sa dozvedia o možnosti stráviť peknú dovolenku na Slovensku, sem radi prídu, čo spôsobí efekt snehovej gule a všetky horeuvedené benefity sa znásobia mnohonásobne.

Tak ako, Slováci, vlastenci, oplatí sa dovolenkovať na Slovensku?

Lokálpatriot sa nezaprie! (Bratislava z obnoveného Starého mosta, leto 2016)

P. S.: Prosím, nechápte ma zle! Cieľom článku nie je nabádať vás, aby ste sa vykašľali na dovolenky v zahraničí, len vás chcem motivovať, aby ste nepodceňovali potenciál Slovenska stať sa vyhľadávanou turistickou destináciou. Ja Slovensku verím a čo vy?

Inšpirujte sa a prečítajte si tiež!

Foto, archív autora

Ak sa vám páči moja tvorba, dajte o nej vedieť aj priateľom 😉
12Shares